- Mikor, hány évesen kezdtél karatézni?
10 évvel ezelőtt, 2013. szeptemberében ismerkedtem meg először a kyokushin karatéval, 9 évesen. Az Újbudai Bocskai István Általános Iskolába jártam, itt találtam szembe magam Sensei Váczi Zoltán csapatával. Szerencsére nem egy idegen környezetbe csöppentem bele, sokakat az iskola folyósóiról vagy az osztályomból már ismertem, így komfortosan éreztem magam a karatés közegben.
- Mi miatt választottad a karatét? Számolod-e hogy hány versenyen indultál?
Szerencsém volt a karate előtt több sportágba is belekóstolni, viszont amikor általános 3. osztály végén az akkori akrobatikus r’n’r tánc edzőnk leadta a csapatunkat, választás elé kerültem. A legfontosabb szempont az volt, hogy iskolán belül legyen lehetőségem tovább folytatni a sportot. Egyéb extra elvárásom nem volt, de már az első edzésen is nagy volt a szerelem. Tudtam, hogy megtaláltam azt, amit igazán szeretnék csinálni. Fél év elteltével már versenyeken is indultam, legelőször egy Diákolimpia Elődöntőn, ahol formagyakorlatban 3. helyezést értem el. Azóta olyan sok versenyen vettem részt, hogy ha szeretném se tudnám szerintem összeszámolni, de egy merész tippel azt mondanám, hogy talán 50-100 között.
- Melyik kupádra vagy a legbüszkébb?
Nehéz lenne egy kupát kiemelni a sok közül, hiszen mindegyiknek megvan a saját története, de a 2x U18 Európa-bajnoki címem mellett a felnőtt magyar bajnoki bronzérmemre, és az U20 Európa-bajnoki 3. helyezésemre vagyok a legbüszkébb, mert ezek voltak a felnőtt versenyzésem első alappillérei. Már gyerek versenyzőként is arról álmodoztam, milyen lesz a felnőttek között tatamira lépni és a sok belefektetett munka idővel meghozza a gyümölcsét, de persze mindig van hova fejlődni.
- Mikor határoztad el, hogy szeretnél 1. danos vizsgát tenni?
Szinte minden karatésnak óriási álma, hogy egyszer fekete öves lehessen, ez velem sem volt másképp. A kérdés hosszú távú értelmezésében én már fehér övesen elhatároztam, hogy ezt a célt egyszer el fogom érni és tenni fogok érte. 2021. augusztus végén vizsgáztam 1. kyura az SHSZ táborban Mátraházán, nem volt kérdés, hogy ezután mihamarabb szeretném elérni a mesterfokozat első szintjét.
- Hogy készültél erre a vizsgára?
2 éves távlatban gondolkodtunk velem kapcsolatban, a felkészülést így szerveztük össze. Mivel az év nagy részében versenyfelkészüléseim voltak, ezért csak a technikai részek szinten tartására kellett plusz hangsúlyt fektetni. Átlagosan heti 7 edzésem volt, ami zsák, küzdő, erősítő, illetve formagyakorlat/kihon edzésből állt. A vizsga közeledtével nagyobb hansúlyt fektettünk az állóképességi munkára, törekedtünk a vizsgahelyzet különböző részeinek imitálására.
- Voltak nehezítő körülmények? Úgy ismerlek, elég jól be van osztva minden perced.
A 2023-as év minden eddiginél sűrűbbre sikeredett, tényleg volt itt minden. Válogatott táborral indítottam az évet, amit folyamatos felkészülés követett a felnőtt Magyar Bajnokságra, ahol sikeresen kvalifikáltam magam az áprilisban megrendezett svéd Eb-re. Megemlíteném, hogy ezelőtt egy héttel még báli ruhában táncoltam a szalagavatómon, ami már jelzésértékű volt a közeledő érettségi időszakról. Eb után a tanulásra koncentráltam leginkább, majd az írásbelik lejártával tértem vissza az edzésekhez, hiszen várt még rám egy U20-as Eb Debrecenben június végén. A versennyel azonos héten vettem át a sikeres érettségi bizonyítványom. Jellememből adódóan nem igazán szeretek visszavenni semmiből, így mindenre jut időm általában, amire szánok, ezért nem igazán van olyan nap, amikor ne lennék betáblázva. Nem volt könnyű a felkészülés ezt bevallom, de próbáltam fejben rendezett maradni és úgy érzem, kihoztam magamból a maximumot.
- Milyen volt a vizsgát megelőző edzőtábor?
Egy rendkívül jó szakmai szervezésű tábornak voltunk részesei, ami esti beszélgetésekkel és csapatépítéssel egészült ki. Én a vizsga ellenére ugyan több küzdő jellegű edzésen vettem részt, de a kihonos és katás részeknél a mesterek hasznos tanácsokkal láttak el minket, amik mind hozzájárultak a vizsga teljesítményünkhöz.
- Mitől tartottál a legjobban a vizsga előtt?
Vizsga előtti nap sajnos sikerült egy kisebb bokasérülést elszenvednem, ezért tartottam attól, hogy ez befolyásolja majd a teljesítményemet. Hálásan köszönöm Sensei Kiskó Pálmának, aki lekezelte a lábamat, borzasztó sokat segített a helyzeten. Emellett én kifejezetten rosszul bírom a meleget és nem tudtam, hogy fog reagálni rá a testem ott és akkor.
- Hogy élted meg a vizsgát?
Összességében pozitívan éltem meg, de természetesen voltak holtpontok, hiszen nagyon nehéz úgy végigtolni egy danvizsgát, hogy hullámvölgyektől mentes legyen. Borzasztó meleg volt, viszont a dankollégium tekintettel volt erre, így teljesen teljesíthető volt a technikai rész. A küzdelmekre rengeteget készültem, edzésen többször is csináltunk 20x1,5 perces zsákmunkát, illetve küzdőedzésen a vizsgázóknak lehetőségük volt a vizsgaküzdelmek gyakorlására. Úgy gondolom megfelelő teljesítményt nyújtottam és méltó módon vittem végig a 10x1 percet a saját elvárásaimnak is megfelelően.
- Milyen új motivációd van az edzésekkel, karatéval kapcsolatban?
Fontosnak tartom, hogy az ember mindig tűzzön ki maga elé hosszútávú és rövidtávú célokat, hiszen ezzel ki lehet küszöbölni a kiégés veszélyét, fenntartva a motivációt. Természetesen komoly terveim vannak a felnőtt versenyzéssel, egyéb versenyek mellett az aktuális cél a Magyar Bajnokság és az arról történő kvalifikáció a Spanyolországban, májusban megrendezésre kerülő Európa-bajnokságra. Mindemellett idén ősszel vettem át a csoportodat (Senpai Kiskó Bernadett), tehát gyerek edzéseket is tartok most már a saját edzéseim mellett. Szándékom még a legközelebbi bírói képzésen részt venni, hogy majd a későbbiekben bíráskodhassak akár rendszeresen.
- Mik a terveid a jövőre vonatkozóan?
Egy biztos, mindenképpen a sport világában szeretnék mozogni. Jelenleg a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem elsőéves Bsc Sportszervező hallgatója vagyok, amiből a későbbiekben sportmenedzseri irányokba lesz lehetőségem továbbmenni. Régi álmom a sportpszichológia, amire az évek során előfordulhat, hogy még visszatérek, de ez a jövő zenéje. Egyetemi tanulmányaim alatt tervezem elvégezni a karate szakedzői képzést is, hogy majd egyszer saját egyesületet alapíthassak, és több korosztály számára edzéseket tarthassak.
- Mit csinálsz szívesen a szabadidődben?
Amikor nem edzek, edzést tartok vagy egyetemen vagyok, akkor szívesen töltöm az időmet sorozatozással, filmezéssel vagy zenehallgatással, de amikor tehetem próbálok közösségi életet élni és emberekkel körülvenni magam, többnyire a barátaim társaságában. Szeretek utazni, világot látni és új embereket megismerni.
Köszönjük szépen a beszélgetést, még egyszer gratulálunk a vizsgádhoz!