2024.09.21. - Damashi Kupa kvalifikációs verseny Siklóson

2024.09.21. siklos

Nagy várakozásokkal és 8 versenyzővel indultunk Siklósra a Damashi Kupára, ahová több, mint 200 versenyző érkezett. Közülük 5-en az októberi lengyelországi U16, U20 Európa-bajnokságot célozták meg. Ifjúsági formagyakorlatban és lány küzdelemben már a Diákolimpia Döntőn elért eredményekkel is szereztek pontokat a versenyzők, de az ifjúsági fiúknál (akiknél más szabályrendszer van az Eb-n, mint a Diákolimpián) és U20-asoknál most dőlt el a 2 kvalifikációs hely sorsa. A fiatalabbaknak területi versenyként hirdették meg a viadalt, így ők körmérkőzésben tudták eldönteni, hogy ki a kategória bajnoka. Sensei Faragó Viktor és Senpai Kátay Bulcsú bíróként vett részt a versenyen, utóbbi sikeres „C” kategóriás gyakorlati vizsgát tett, így hivatalosan is bíró lett! A nap végén 3 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzérmet szereztünk.

• Valkovszki Máté serdülő fiú középsúly

Elsőként Bűdy Sándor lépett tatamira ifjúsági fiú formagyakorlatban. Száso az erős mezőnyben két bemutatott formagyakorlat után sajnos nem került dobogóra, így idén nem sikerült kvalifikálnia magát az Eb-re. Jövőre már a junior korosztályban fog versenyezni, ahol új formagyakorlatokkal próbálhatja ki magát.

Területi versenyen képviselt minket a serdülő fiúk között Valkovszki Máté. Mátét sajnos betegség hátráltatta a felkészülés alatt, de így is vállalta a versenyt. Első, horvát ellenfelével szemben nagyon szoros és harcias küzdelmet vívott, így számítottunk a hosszabbításra. Sajnos ez nem következett be, mivel a bíróknak igen, az edzőknek viszont nem szóltak, hogy a területi versenyen részt vevők számára igyekezzenek gyorsan dönteni. Ezzel az információval valószínűleg máshogy alakul a küzdelem, versenyzőnk 3-2 arányban alul maradt. A második küzdelemben is szoros csata alakult ki, Máténak volt néhány fejrúgása, de nem tudta technikailag teljesen pontosan kivitelezni, így pontot nem tudott szerezni. Sajnos a küzdőidő végére jobban elfáradt, mint ellenfele, bírói döntéssel ellenfele győzött. Harmadik ellenfele hamar fejbe ütötte versenyzőnket, ami eléggé megzavarta. Máté ekkorra már elfáradt, de az ellenfél technikailag is fölötte állt, megérdemelten győzött. Véleményem szerint versenyzőnk mindent megtett ezen a versenyen, ami most tőle telt, ha többet tud készülni az előtte lévő két hétben, illetve kicsit figyelmesebb edzésmunkával eredményesebb lehet.

Éles Léna először célozta meg az Európa-bajnoki szereplést. A Diákolimpia Döntőn harmadik lett, így nehéz feladat várt rá ezen a versenyen. A számolgatások után kiderült, hogy a Döntőn második helyezett ellenfelet biztosan meg kell előznie, hogy a 2 kvótából megszerezze az egyiket. Rögtön vele kezdte a küzdelmek sorát. Nagyon szoros csata alakult ki, ahol egyik lány sem tudott a másikon felül kerekedni. Mind a kettőjüknek voltak hullámvölgyei és –hegyei, de végül az összes hosszabbítás végigment. Az utolsó menetben már mind a ketten nagyon elfáradtak, de Lénának sikerül egy fejrúgással pontot szereznie, az ellenfél már nem tudott egyenlíteni. A következő körben a tavalyi Eb (-55 kg) bronzérmese következett, aki fejrúgásaival már sok gondot okozott tanítványainknak. Léna most jól védte ezeket, de itt is szoros küzdelem alakult ki. Szintén két hosszabbítás következett, ahol végül Léna jobban hajrázott, így bírói döntéssel tudott nyerni. Utolsó küzdelmében egy kevésbé rutinos ellenféllel került szembe, akit fejrúgással tudott legyőzni. Így Léna 3 győzelemmel a kategória bajnoka lett és kivívta az Európa-bajnokságon való szereplés jogát.

Lukács Kamilla második alkalommal szeretett volna kijutni az Eb-re, amire minden esélye megvolt, hiszen a Diákolimpiát magabiztosan nyerte. Most könnyebb és nehezebb súlycsoportokból is kerültek át ellenfelek, így 6-an indultak a kategóriában. Kami első körben egy olyan lánnyal került össze, aki tavasszal -60 kg-ban harmadik lett, még nem mérkőztek egymással. Nagyon szoros csata alakult ki, versenyzőnk folyamatos körmozgással jól reagált az ellenfél támadásaira. Egyik lány sem tudott felül kerekedni a másikon, hosszabbítás következett. A hosszabbítás hasonlóan alakult, de a küzdőidő végén az ellenfél egy fejrúgással előnybe került. Kami így az első körben búcsúzott, végül az ellenfél megnyerte a versenyt. Hosszas számolgatásba kezdtünk mi is és a bírói bizottság is, kinek hány pontja van a két verseny alapján, bíztunk benne, hogy a második kvalifikációs hely Kamilláé lehet, ha kell, plusz küzdelmet is vállal versenyen kívül is bármikor. Néhány napig várni kellett az eredményre, végül úgy döntöttek, hogy a korábbi eredmények alapján, illetve most a sorsolás miatt a későbbi bajnoktól kapott ki, Kamilla képviselheti majd Magyarországot az Eb-n.

Kolláth-Pataki Gergely szintén most először szeretett volna Eb-n részt venni. Ehhez 8-as tábláról indulva kellett az első két hely valamelyikén végeznie. Az ifjúsági fiúknál a többi verseny full kontakt szabályrendszerben zajlik, így Gergőnek kevés rutinja van testpajzsos rendszerben. Az első kört kissé visszafogottan kezdte, de a küzdőidő második felében elkezdte növelni a darabszámot, majd egy jól időzített fejrúgással pontot is tudott szerezni. A döntőbe jutásért és a kvalifikációs helyért zajló küzdelemben ellenfelénél lassabban kezdett, hagyta őt kibontakozni. Sajnos Gergő így darabszámban és területfoglalásban is alulmaradt, bírói döntéssel az ellenfél jutott a döntőbe. Versenyzőnk a zsákon nagyon jó erővel és darabszámmal tud dolgozni, de sajnos a versenyküzdelemre ezt nem tudja átmenteni. Jó ritmussal, egy-egy technikával próbálkozik, de a testpajzsos rendszerben ez nem elegendő.

Zsin Zsombor rutinos utánpótlás versenyzőnk volt, első felnőtt szabályrendszerű Eb-jére igyekezett kvalifikálni. Első küzdelmében nem nagy darabszámmal, de jól elhelyezett, erős technikákkal dolgozott. A hajrában állva hagyta ellenfelét, így egyértelmű bírói döntéssel győzött. Második küzdelmében is hasonló taktikát választott, de az ellenfél jól időzített fejrúgásai időnként megzavarták. Az első menet nem hozott döntést, hosszabbítás következett. Zsombor jól támadott testre, de pontot nem sikerült szereznie. Végül a hajrát itt is jobban bírta, két győzelemmel bajnok lett, utazhat az Európa-bajnokságra.

Bánky Liliána 51 kilogrammal -55 kg kategóriában szeretett volna indulni, de itt nem volt ellenfele, így bevállalta a -60-as súlycsoportot. Első küzdelmét határozottan kezdte, nem hagyta ellenfelét érvényesülni. fejrúgás? Végig uralta a küzdelmet, így magabiztosan győzött. Második ellenfele egy erős és rutinos versenyző volt. Sajnos a súlykülönbség és az erős technikák miatt Lili fejben hamar elengedte ezt a küzdelmet, idő előtt győzött a várpalotai lány. Versenyzőnk értékes ezüstérmet szerzett a nehezebb súlycsoportban.

Sharabi Maya egyel magasabb szinten, „B” kategóriában szerette volna kipróbálni magát. Mivel az egész női mezőny elég kis létszámú, gyakorlatilag ez a kategória nem létezik, csak a férfiaknál, pedig ez lenne az átmenet a „C” (fejvédős) és az „A” kategória (fej KO-s) között. Maya így újra „C” kategóriában versenyzett, ami védőfelszerelés tekintetében megegyezik a juniorokéval. Első küzdelmét nagy lendülettel kezdte, jól irányította a küzdelmet, de sajnos két szabálytalanság miatt is megintették, így a végén nem hozhatták ki győztesnek, hosszabbítás következett. A hosszabbításban Maya jobban figyelt a technikák pontosságára, végül magabiztosan győzött. Második küzdelmét is hasonló lendülettel kezdte, de az ellenfél egy fejrúgással előnybe tudott kerülni. Versenyzőnk folytatta a gyomor terhelését, majd fejrúgással egyenlíteni tudott. A küzdelem közben végig aktívabb volt, így itt is egyértelműen győzött, első helyezett lett.

Kvalifikációt szerzett még Gergely Henrietta (U20 női +65 kg). Heninek csak egy ellenfele volt, mivel a kvalifikációs helye biztosított volt, nem kellett elutaznia a versenyre.