December végén megérkeztek Japánból az új fekete övek és dan diplomák. A csapat előtt Shihan Markovics János szemináriumán vette át ezeket Sensei Mészáros András, aki 18 év után szerzett új övfokozatot. Ebből az alkalomból Senpai Koncsik Péter beszélgetett vele.
- Osu Sensei! Szívből gratulálok a 3. dan mesterfokozat megszerzéséhez, amivel már a "Sensei", oktató megszólítás jár! Hogy érzed magad, változott-e az életed, a mindennapok a vizsga óta?
Igen, valamelyest megváltozott az életem, illetve amit a karate jelent nekem. Szinte minden mesterfokozatú vizsga után egy nagyobb felelősség is jár a sikerrel és ez nincs most sem másként. Amikor a sor elején állsz, mint magasabb fokozatú mester, de főleg, amikor kiállsz a tanítványok elé, mint edző. Képviselni kell feléjük és átadni azt a tudást, amit a hosszú évek alatt megszereztem. Ezen felül legalább annyira fontos a kyokushin karate szellemiségét is átadni. Végül, mivel a Budai Harcművészt SE tagja vagyok 2020-óta, a klub és a tanítványok felé is a megszerzett fokozattal arányos felelősség és elhivatottság jár, így most már heti 2 napon tartok edzéseket és egyéb szervezett, célirányos edzéseken és programokon is szívesen részt veszek. Nagyon büszke vagyok és örömmel igyekszem megfelelni ezeknek az elvárásoknak, kihívásoknak.
- Miért döntöttél úgy, hogy ebben a korban jelentkezz a 3. danos vizsgára?
Nagyon sokat bíztattak, hogy készüljek fel és jelentkezzek a 3. danos vizsgára. Ettől függetlenül én minden reggel edzek, gyakorlok és a karate mozgásanyagán keresztül még most is folyamatosan fejlesztem magamat. Természetesen a vizsgára való felkészüléskor ez még célirányosabb és intenzívebb volt. Ezen kívül nagyon aktív vagyok, mint edző és a bírói tapasztalataimon keresztül is sok közösségi munkában veszek részt, amik mind elengedhetetlenek egy ilyen szintű vizsgára.
- Szeretnék visszatérni a kezdetekhez. Hogyan is alakult a te karate pályafutásod?
18 évesen, 1971-ben kezdtem el sportolni a Csepel SC kajak szakosztályában. Majd kissé később, 1991-ben úgy éreztem mást is kellene csinálnom, így 38 évesen léptem be a Siófok és Környéke Szabadidő SE karate szakosztályába. 7 kemény év után, 1998-ban szereztem meg az 1. dan mesterfokozatot a pécsi nemzetközi edzőtáborban. Rá egy évre pedig megszereztem a „C” szintű bírói minősítést. Az elkövetkező 8 évet a karate mester szintű tudásának elmélyítésének szenteltem, aminek eredményeképpen 2006-ban megszereztem a 2. dan mesterfokozatot.
Nagyon büszke vagyok arra is, hogy 25 éven keresztül aktívan bíráskodtam és segítettem a szövetség munkáját. Mostanában a fiatal bírók munkáját, fejlődését segítem és adom át a saját tapasztalataimat.
- Úgy tudom más sportágakat is kiemelkedő szinten művelted. Mik voltak ezek?
Ahogy említettem a kajak volt az első szerelmem. Aztán a siófoki aktív karate évek után a karate által nyújtott sokoldalú fejlődési lehetőség után kezdtem el triatlonozni, majd úszást, illetve kerékpározást oktattam fiataloknak. Ehhez sok szemináriumon keresztül mélyítettem el a sportággal kapcsolatos tudásanyagot. Nagyon szerettem az oktatást és a példamutatást, így például a kerékpár oktatást nem autóból irányítottam, hanem együtt tekertem a fiatal tanítványokkal. Itt megjegyezném, hogy a kerékpározás egy nagyon jó kiegészítő sport a karatéhoz, mivel erősíti a lábat, a tekerés mozgásmechanizmusa segít a rúgástechnikák fejlesztésében, nem beszélve a kardio terhelésen keresztüli az edzettségi szint emelésére is pozitívan hat. Fontosabb szenior eredményeimhez tartozik egy maraton kajak VB 15. hely, Magyar maraton bajnokság 5. hely és egy 4. hely a triatlon EB-n. Többször nyertem nyíltvízi úszóversenyeket, egyszer a legtöbbet – 24km – teljesítő úszásért kaptam elismerést. És a hab a tortán a quadriatlon, VB-n elért első helyezéseim több távon is. A quadriatlon az a sport, ami a kajakkal egészül ki a triatlonhoz képest. Mondanom sem kell, hogy a karate alapok mennyit jelentettek és segítettek ezekhez az eredményekhez.
Két alkalommal is Siófok város legeredményesebb egyéni férfi sportolója voltam és a „Pro Urbe Siófokért” kitüntetettje lettem 2008-ban
- Az látszik, hogy nagyon szívesen oktatsz és örömmel adod át a tudásodat és kifejezetten szeretsz gyerekekkel foglalkozni. Honnan táplálkozik ez az elhivatottság?
Mint triatlon oktató is főleg gyerekekkel foglalkoztam és úgy érzem ők tartanak úgymond fiatalon. Most is főleg gyerekeket oktatok a karatéra és nagyon élvezem. Azt hiszem, meg tudom adni a tanítványoknak a tiszteletet és a szeretetet, amit én mindig vissza is kapok. Ez egy nagyon fontos kölcsönhatás és oda-vissza ható kapcsolat, ami folyamatosan fenntartja a motivációmat, amin keresztül igyekszem mind azt a tudást és tapasztalatot visszaadni a tanítványoknak, amit én kaptam és megszereztem a 30 év alatt.
- Szerinted miért érdemes elkezdeni a Kyokushin karatét? Úgy tudom, van lehetőség bárkinek, bármely korosztályban elkezdeni, vagy akár újrakezdeni a karatét Újbudán.
A karate edzések és a változatos mozgásanyaga nagyon sokoldalú fejlődést biztosítanak. Sokan a versenyzésen keresztül egy magas fizikai és tudati felkészültségi szintet érnek el és a kerületi megmérettetésektől akár a világbajnokságig is eljutnak. Viszont emellett mindenkinek elérhető az a karate, amit mint harcművészet lehet művelni és a fizikai fejlődés és erősödésen kívül a tudati és szellemi önfejlődés és önfejlesztés eszköze is. Ebből adódóan valóban minden korosztályban lehet művelni és elkezdeni. A fontos, hogy mindenki a képességeinek megfelelően fejlődjön és lépjen túl saját korlátain.
Ebből a szempontból a Budai Harcművész SE, az újbudai karate klub kivételes helyzetben van, hiszen akár óvodás kortól a felnőtt szenior korosztályig biztosít újrakezdési vagy akár teljesen kezdőknek is edzési, fejlődési lehetőséget.
- Milyen terveid vannak?
Jelenleg már csak a karatéval foglalkozom, a más sportágokban való tevékenységeimet már nem tudnám a számomra elvárt szinten ellátni. Így a fő célkitűzésem, hogy minél tovább tudjam a klub és a csapat munkáját ilyen aktívan segíteni. Nagyon sokat jelent nekem és motivál az is, amit a klubtól kapok bíztatást és a tanítványoktól érzett tisztelet és motiváció.
- Végül már, mint Sensei, mi lenne a főbb mondanivalód, üzeneted a ma aktív, gyakorló karatekáknak?
Mindenképpen fontosnak tartom a céltudatosságot, a kitartást és az állhatatosságot. A harcművészet egy folyamatos fizikai és szellemi fejlődést biztosító életmód, így soha ne adják fel a harcművészet gyakorlását, egész életükben eddzék a testüket és a lelküket. „Sport nélkül nincs tanulás és tanulás nélkül nincs sport”.
- Köszönöm Sensei az interjút és a hasznos gondolatokat! További jó egészséget és aktív hétköznapokat kívánok! Osu!