Interjú Senpai Dr. Novák T. Tamással

2025.01.28. novak tamasAugusztus végén tett sikeres fekete öves vizsgát a Shinkyokushin Harcművész Szövetség nyári táborában Dr. Novák T. Tamás. Nemrég Japánból érkezett fekete övét is felköthette a csapat előtt. Ebből az alkalomból beszélgetett vele Senpai Kiskó Bernadett: 

  • Gratulálok a sikeres vizsgádhoz! Mesélj mikor, hol és miért kezdtél el karatézni?

Köszönöm! A Kyokushin karatéval 2012-ben ismerkedtem meg Szegeden. Középiskolás voltam és az egyik testnevelés órára egy osztálytársam elhívta a karateedzőjét, hogy tartson nekünk egy bemutatót (ami egyébként nemcsak karate, hanem Mediball témájú is volt). Már érett bennem akkortájt a gondolat, hogy szeretnék harcművészetet vagy küzdősportot csinálni. Az óra végén Sensei (azóta már Shihan) osztott ki szórólapokat, hogy van tagfelvétel az egyesületébe. Úgy döntöttem teszek egy próbát, és jelentkezem nála. Akkor még nem tudtam, hogy milyen jó döntésnek bizonyult ez a lépés.

  • Hogy kerültél Budapestre? Volt valamennyi kihagyás vagy rögtön kerestél egy klubot, ahol folytathatod a megkezdett utad?

Budapestre egy váratlan döntés következtében kerültem fel. Az egyetem elvégzése után Szegeden maradtam ugyanott, és elkezdtem PhD-zni. 2021 végén azonban a témavezetőm megpályázott egy budapesti kutatóközpontban egy igazgatói pozíciót, ahová 2022-ben fel is vették. És innen jött a lehetőség, hogy menjek fel vele én is. Már a felköltözésem idején az volt bennem, hogy a karatét is szeretném valahol folytatni, nem is hagytam ki sok időt. Bakó András Shihan (a szegedi mesterem) ajánlott klubokat, ahová átiratkozhatok, kiemelve a BHMSE-t, mivel az SHSZ-en belül van, és Zoli Senseit is elég jól ismerte (2019-ben együtt is vizsgáztak). Illetve mivel a budai oldalon lakom, itt van a munkahelyem, és az egyetem is, így távolság szempontjából is kézenfekvő volt.

  • Hogy ment a csapatba illeszkedés? Milyennek érzed a közösséget?

Alapvetően könnyen ment. Az elején ugyan kicsit izgultam, mert tudtam, hogy itt számos kiváló karatéka van, és hogy mennyire megy majd könnyen a beilleszkedés. De szerencsére egy gyorsan befogadó és erős közösségbe kerültem, ahol mindenki tud fejlődni, és támogatni egymást, akár versenyezni, vizsgázni, vagy csak a karatéban elmélyülni szeretne.

  • Mikor döntötted el, hogy szeretnél fekete övre vizsgázni? Hogy alakítottad a felkészülésedet?

Először már 2019-2020 környékén megfogalmazódott bennem a fekete öves vizsga gondolata, de egy sikertelen 2020-as 1. kyus vizsgát követően egy időre letettem róla. Majd az átigazolásom után újra felmerült ez bennem, mivel olyan helyzetben voltam, hogy a felkészülésembe több időt és energiát tudtam fektetni. A felkészülésemet úgy alakítottam, hogy a heti 2 felnőtt haladó edzés mellett eljártam zsákedzésre, olykor, ha időm úgy engedte meg, formagyakorlat edzésre, illetve otthon még kiegészítésként erősítettem. Továbbá amikor jó idő volt kint, akkor futottam és a szabadban gyakoroltam épp, amire szükségem volt. Emellett természetesen elmentem a legtöbb nyílt vizsgafelkészítő edzésre és szemináriumra.

  • Úgy tudom a felkészülés jegyében edzéstartásban is részt vettél. Milyen élmény volt?

Igen, jó is, hogy említed! Érdekes élmény volt, felelősségteljes tevékenység ez, hiszen a tudás átadása nagyon fontos dolog. Sokat tapasztalhat vele az ember, hiszen fejleszti az oktatási készséget, megtanul fegyelmet teremteni, illetve nézve a tanítványok mozgását, belőlük is okul az ember, ha észreveszi azokat a jellemző hibákat, amiket ő maga is el szokott követni.

  • Hogy élted meg a fekete öves vizsgát?

A vizsgát alapvetően jól éltem meg. Készültünk rá sokat, tudtuk, hogy hogy néz ki egy danvizsga, tehát a felépítést tekintve nem ért minket nagy meglepetés. A technikai résznél volt egy kisebb holtpontom, egy nem megfelelően kitapasztalt izotóniás ital mellékhatása miatt, de szerencsére át tudtam magam rajta lendíteni. A vizsgaküzdelmek előtt nem fordítottam elég időt a ráhangolódásra és a bemelegítésre, így az a felkészülés ellenére nem ment annyira simulékonyan, mint szerettem volna, de az ember a saját hibáiból tud a legjobban tanulni.

  • Kérlek mesélj a jövőbeli terveidről. Vannak kitűzött céljaid?

Az elsődleges célom most a PhD képzés befejezése, ebben az évben erre fogok leginkább fókuszálni. Az, hogy utána hol helyezkedek el, még kérdéses. Maradhatok ott helyben a kutatóközpontban a kutatócsoportomban, de vannak más lehetőségek is kutatás területén. Emellett régóta tervben van egy német középfokú komplex nyelvvizsga letétele, erre is készülök jelenleg. Természetesen a karatén belül is vannak céljaim, elsősorban az elmélyülés és a szinten tartás, de szeretnék fejlődni küzdelmi téren, illetve szép lassan megtanulni az összes magas szintű formagyakorlatot.

  • Úgy tudom mész te is nyár elején Japánba. Voltál -e korábban, illetve van-e valami olyan extra kötődés, ami miatt úgy döntöttél, hogy kiutazol?

Igen-igen utazom majd ki! Most megyek először, és nagyon várom már, életem eddigi egyik legnagyobb kalandjának ígérkezik, legalábbis ilyen messze sosem voltam még Magyarországtól! Érdekel a kultúra, egy a miénktől teljesen más világ, az emberek mentalitása is különböző, illetve olvastam, hogy a tradíció és a modernitás tökéletesen ötvöződik Japánban, kíváncsi vagyok rá! Ráadásul akkor lesz a Fullcontact Karate Világbajnokság, ahol magyar versenyzőknek is lehet majd szurkolni, továbbá egy világkiállítás Oszakában, ami szintén nem egy mindennapos dolog.

  • Azt már kifejtetted, hogy szakmailag és a karate szintjén, hogy tervezed a jövőd és hogy töltöd az időd, de esetleg kicsit végezetül mesélhetnél arról, hogy mivel töltöd a szabadidőd, mivel kapcsolódsz ki?

Szabadidőmben leginkább olvasni és filmeket nézni szoktam, illetve nagy moziba járó vagyok. Ezek mellett időközönként a barátaimmal is találkozom, akik itt Pesten és Szegeden is vannak. Illetve amikor néha hétvégente hazamegyek Szegedre, alapvetően a családommal töltöm az időt, otthon pihenem ki a hét fáradalmait.

Köszönöm szépen a beszélgetést, további sikereket kívánunk!